Ekologiczne trendy - zobacz, jakie z nich sprawdzą się w modzie!

Jakie ekologiczne trendy sprawdzą się w modzie?

Branża modowa ma znaczący wpływ na stan naszego środowiska. Produkcja odzieży pochłania ogromne ilości wody, a transport ubrań wiąże się z emisją istotnej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Każdy z nas powinien mieć więc świadomość, że wybór ubrań nie pozostaje bez znaczenia w kontekście dbania o dobro planety. Jakie ekologiczne trendy w modzie warto znać i stosować? Praktycznych porad udzielamy w dalszej części artykułu.Ekologiczne materiały odzieżowe – co wybierać?

Największym problemem, w przypadku zanieczyszczenia środowiska, jest wszechobecny plastik. Znajdziemy go również w naszej odzieży – przede wszystkim pod postacią poliestru, ale także w innych bardziej elastycznych włóknach, jak elastan czy poliamid. Produkowane w ten sposób ubrania są tanie, ale nietrwałe i nieprzyjazne dla środowiska, jako że nie ulegają szybkiemu rozkładowi. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to, z jakich włókien składa się odzież, którą dla siebie wybieramy. W naszych garderobach powinny znajdować się przede wszystkim tekstylia naturalne, w tym:

  • bawełniane,
  • lniane,
  • wełniane. 

Spośród nich najbardziej praktyczna i uniwersalna będzie bawełna, z której szyje się zarówno odzież letnią, jak i zimową. Co więcej – z tkaniny bawełnianej można produkować także dodatki np. torby, których szeroką ofertę znajdziemy pod adresem: https://www.natura.slupsk.pl/torby-ekologiczne-z-nadrukiem. Jakie korzyści oferuje bawełna, jeśli chodzi o odzież? Najważniejsze to:

  • przewiewność – bawełna oddycha i przepuszcza powietrze, a tym samym zapobiega przegrzewaniu się skóry,
  • hipoalergiczność – materiał nie powoduje reakcji alergicznych,
  • miękkość i gładkość – włókna bawełniane są przyjemne w dotyku i nie podrażniają skóry,
  • wytrzymałość – bawełna dobrze znosi pranie i prasowanie, a zatem może posłużyć nam przez wiele lat z nienagannym wyglądem. 

Przy wyborze ekologicznego materiału na ubrania istotne jest bowiem nie tylko to, aby była to tkanina przyjazna dla środowiska, ale również, żeby zachowała ona trwałe właściwości. Po kilku praniach bluzka czy spodnie nie powinny lądować w koszu, jak często ma to miejsce w przypadku niskiej jakości odzieży z poliestru. Inwestując w ekologiczne ubrania z bawełny, dbamy zatem nie tylko o dobro planety, ale i o zasobność własnego portfela

Slow fashion – na czym to polega?

Idea slow fashion ma skłaniać nas do przemyślanych zakupów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Wbrew pozorom, to czy kupimy kolejną parę spodni, ma bowiem ogromne znaczenie – w końcu takiego zakupu każdego dnia mogą dokonywać miliardy osób na całym świecie. Brak świadomości ekologicznej prowadzi do tego, że nasze szafy są wypełnione ubraniami bardzo do siebie podobnymi, przeznaczonymi na jedno wyjście czy nabytymi pod wpływem impulsu, a jednak zupełnie niepasującymi do naszego stylu. Zanim więc wybierzemy się na modowe zakupy, zawsze zastanówmy się: czy faktycznie potrzebujemy kolejnej koszulki, sukienki, spodni? Czy nie możemy ich pożyczyć? A może odkupić z drugiej ręki?

Jeśli kochamy modę i lubimy urozmaicać swoje stylizacje, możemy skupić się na dodatkach, jednocześnie budując dla siebie uniwersalną, ponadczasową garderobę. To bardzo proste: wybierajmy minimalistyczną odzież, która sprawdza się na różne okazje. Charakteru każdej kolejnej stylizacji możemy dodać natomiast za sprawą różnych akcesoriów, które warto, aby były zachowane w duchu ekologii. Przykładowo: bawełniane torby, które można zamówić pod adresem https://www.natura.slupsk.pl/torby-materialowe, doskonale sprawdzą się w ekologicznej szafie. Dzięki nadrukowi pozwolą urozmaicić bazowe stylizacje, a także wyrazić swój charakter. Wybór takiej torby to dla wielu osób pierwszy krok w kierunku bardziej świadomych ekologicznie decyzji

Trendy ekologiczne w modzie powinny stać się dla nas standardem podczas zakupów odzieżowych. Jakość, materiał, a nawet uniwersalny i ponadczasowy styl ubrań mogą pomóc nam zadbać o środowisko i warto przy tym pamiętać, że wybory każdego z nas oddziałują na naszą planetę w równym stopniu.