Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Czym się kierować?

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych liczy się przede wszystkim ich efektywność. Każdemu inwestorowi zależy bowiem, aby instalacja możliwie szybko zaczęła na siebie zarabiać. To zaś zależy od wielu czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze paneli. 

Fotowoltaika — co to jest? Co jest kluczem do sukcesu inwestycji 

Fotowoltaika to technologia i dziedzina nauki zajmująca się przekształcaniem światła słonecznego na energię elektryczną za pomocą półprzewodników, które wykazują efekt fotowoltaiczny. Efektywność systemu fotowoltaicznego, którego podstawowym elementem są specjalne panele pochłaniające światło i przekształcające je na energię to wypadkowa technologii, jakości wykonania paneli, warunków środowiskowych oraz wykorzystanych systemów wspomagających (na przykład pozwalających wygodnie ustawić panele pod optymalnym kątem). W celu maksymalizacji wydajności należy dbać zarówno o dobór odpowiednich paneli, jak i o optymalne warunki ich eksploatacji. 

Przy wyborze paneli warto kierować się więc rodzajem materiału i technologią ich produkcji. Panele krystaliczne krzemowe dzielą się na monokrystaliczne (o wyższej efektywności, ale zauważalnie droższe) i polikrystaliczne (o niższej efektywności, nieco tańsze). Dostępne są również panele cienkowarstwowe, wykonane z różnych materiałów (np. CdTe, CIGS), które są tańsze w produkcji (od krzemowych), ale generalnie mniej od nich efektywne. Im wyższa jakość komponentów oraz im precyzyjniejsze technologie produkcyjne, tym na wyższą efektywność paneli możesz liczyć. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze. Dobrym rozwiązaniem jest także uwzględnienie technologii wspomagających takich jak konstrukcje wolnostojące lub balkonowe Enzeit Technik umożliwiające regulację kąta nachylanie paneli tak, aby zapewnić ich maksymalną wydajność i wykorzystanie dostępnej energii słonecznej. Dostępne na rynku są również odpowiednie systemy chłodzenia, które poprawiają efektywność paneli. Ich przegrzewanie się jest jedną z istotnych przyczyn spadku wydajności instalacji.

Nie tylko co, ale i gdzie?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od jakości samych paneli, ale także od czynników środowiskowych. Ilość i intensywność światła słonecznego, które dociera do paneli, jest kluczowym czynnikiem.

  • Panele działają najlepiej w miejscach o dużej ilości dni słonecznych i wysokim natężeniu promieniowania słonecznego. Koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji. Być może okaże się bowiem, że najlepszym wyborem jest montaż paneli na balkonie. Dzisiaj mamy już rozwiązania, które na to pozwalają. 
  • Liczyć się bowiem trzeba bowiem również z tym, że panele fotowoltaiczne są bardziej efektywne w umiarkowanych temperaturach. Wysokie temperatury mogą prowadzić do spadku efektywności. 
  • Dlatego tak ważny jest optymalny kąt nachylenia oraz odpowiednia orientacja względem kierunków świata. Dzięki odpowiednio dopasowanym do paneli konstrukcjom dzisiaj możesz o to zadbać.