Lecytyna sojowa jest pozyskiwana z nasion soi, która cieszy się dużą popularnością wśród Azjatów znanych z długowieczności. Patrząc na właściwości prozdrowotne lecytyny wydaje się, że to właśnie ona jest jednym ze związków wpływających na dobry stan zdrowia mieszkańców Azji. Warto przyjrzeć się temu bliżej i wyjaśnić, czym jest lecytyna i jak wpływa na organizm.
Lecytyna – czym jest i jakie funkcje pełni w ludzkim organizmie?
Lecytyna to surowiec pochodzenia naturalnego, a konkretnie grupa związków zaliczanych do fosfolipidów. Rdzeniem ich cząsteczki jest glicerol, do którego przyłączone są kwasy tłuszczowe i kwas fosforowy. Rodzaj kwasów tłuszczowych zależy od pochodzenia lecytyny.
Jeśli chodzi o lecytynę sojową pozyskiwaną z soi, jej podstawowymi składnikami są: kwas fosfatydowy, fosfatydyloetanoloamina, fosfatydyloinozytol i fosfatydylocholina.
Jakie funkcje pełni lecytyna? Zalicza się do fosfolipidów, czyli związków budujących błony komórkowe. To oznacza, że jest obecna w każdej komórce ciała (choć w największych ilościach występuje w mózgu, wątrobie, szpiku kostnym, nerkach i tkance nerwowej).
Lecytyna pozyskiwana z soi charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, których nadmiar zwiększa ryzyko niektórych chorób. Ponadto pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Ma również korzystny wpływ na wątrobę, serce i mózg.
Na pamięć, zdrową wątrobę i serce
Lecytyna sojowa jest zalecana przy różnych dolegliwościach. Co więcej, znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce wybranych chorób.
Jedną z jej najbardziej znanych właściwości jest wspomaganie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Zaobserwowano, że wspomaga pamięć i koncentrację. Tym samym, może być polecana m.in. studentom, osobom pracującym umysłowo i seniorom.
Lecytyna ma korzystny wpływ nie tylko na ośrodkowy układ nerwowy, ale i wątrobę. Wszystko dzięki temu, że uczestniczy w metabolizmie tłuszczu, ma właściwości emulgujące i działa ochronnie na wątrobę.
Jest to związek, który zaleca się również w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Z czego to wynika? Lecytyna rozbija cholesterol na mniejsze cząsteczki i zapobiega powstawaniu złogów miażdżycowych oraz zakrzepów naczyń wieńcowych. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia profilaktyki choroby miażdżycowej.
Warto wspomnieć też o tym, że lecytyna zwiększa wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Są one niezbędne m.in. do właściwego funkcjonowania narządu wzroku i układu odpornościowego, prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi, czy ochrony komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Lecytyna pozyskiwana z soi wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Warto pomyśleć nad jej przyjmowaniem, jeśli celem jest zadbanie o zdrowie układu nerwowego, serca i wątroby.