Dentysta to jeden z zawodów znajdujących się na liście najlepiej opłacanych w kraju. Zarobki pięciocyfrowe to standard, przy czym pierwszą cyfrą niekoniecznie jest jedynka. Zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne jest jednak nadal ogromne a pacjenci czekają w wielotygodniowych kolejkach, dlatego też otwarcie nowego gabinetu jest na ogół bardzo dobrym pomysłem. Należy jednak mieć na uwadze, że jako działalność medyczna, gabinet dentystyczny musi spełniać rygorystyczne warunki, określone w obowiązujących przepisach prawa. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Jakie dokumenty będą potrzebne do otwarcia gabinetu stomatologicznego?
Każda działalność gospodarcza w Polsce wymaga zgłoszenia. W tym celu należy wypełnić druk CEIDG-1 i dostarczyć go osobiście, pocztą lub online do wydziału gospodarczego urzędu miasta lub gminy, odpowiedniego dla lokalizacji gabinetu. Kolejnymi krokami będzie zgłoszenie firmy do ZUS i US.
W przypadku pewnych działalności, konieczne jest dopełnienie dodatkowych formalności, mających gwarantować bezpieczeństwo klientom (a w tym przypadku – pacjentom). Do dokumentów, jakie należy sporządzić, należy projekt technologiczny gabinetu stomatologicznego. Jest on niezbędny dla uzyskania pozytywnej opinii Sanepidu, bez której z kolei nie można rozpocząć świadczenia usług. Projekt technologiczny to niejako plan graficzny lokalu, obejmujący zarówno jego elementy konstrukcyjne, jak i podstawowe wyposażenie montowane na stałe, strefy poruszania się, sanitariaty czy też dostęp do instalacji. O jego sporządzenie warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, ponieważ jego wykonania wymaga wiedzy z zakresu architektury, wykonywania rysunku technicznego oraz z obszaru prawa budowlanego.
Jakie wymagania musi spełniać lokal przeznaczony na gabinet dentystyczny?
Gabinet stomatologiczny obowiązują takie same wymogi, jakie musi spełniać każdy inny gabinet lekarski. Przede wszystkim lokal należy całkowicie wyodrębnić od innych pomieszczeń (o ile znajduje się on w większym budynku, w którym prowadzona jest także inna działalność lub znajdują się lokale mieszkalne).
Specjalne obostrzenia związane są z koniecznością utrzymywania higieny. Pomocne okażą się profesjonalne płytki podłogowe lub listwy, wyprofilowane bez ostrych krawędzi, ułatwiające sprzątanie. Niezbędnymi elementami wyposażenia są umywalka i zlew (osobno). Należy zapewnić sanitariaty dla pracowników i dla pacjentów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oświetlenie, które musi ułatwiać wykonywanie zabiegów. Konieczne jest także podpisanie umów z firmami świadczącymi usługi odbioru odpadów (zarówno komunalnych, jak i medycznych) oraz sterylizacji (alternatywą jest posiadanie własnego autoklawu).
Należy również pamiętać, że osoby dopuszczone do kontaktu z pacjentami, muszą mieć odpowiednie wykształcenie. W przypadku lekarza stomatologa będą to studia lekarskie z właściwą specjalizacją, asystentką stomatologiczną można natomiast zostać po szkole średniej o profilu medycznym lub po szkole pomaturalnej z tego zakresu.
Jak przygotować stanowisko pracy dla lekarza stomatologa?
Całość wyposażenia gabinetu stomatologicznego musi nadawać się do mycia i do dezynfekcji. Te urządzenia czy ich elementy, które trudno byłoby nieustannie czyścić, należy zabezpieczyć specjalnymi podkładami i osłonkami. Po obsłużeniu każdego pacjenta bezwzględnie należy zdezynfekować asystor oraz wszystkie przedmioty wielorazowego użytku. Narzędzia do dezynfekcji należy gromadzić zgodnie z przepisami, w przystosowanych do tego miejscach. Nawet, jeśli do wykonania procedury użyto tylko jednego narzędzia z pakietu sterylnego, innych narzędzi z tego samego pakietu nie wolno wykorzystać przy innych pacjentach.
Samo stanowisko musi być przede wszystkim wygodne dla stomatologa. Ułożenie fotela, asystora, unitu, umywalki oraz wszelkich innych elementów, należy dopasować do swojego wzrostu, postury i zasięgu ramion. Dopuszczalne jest również zamontowanie w gabinecie ekranu czy głośnika, który umilałby czas pacjentowi, przy czym należy mieć na uwadze konieczność opłacania abonamentu RTV.
Prowadzenie działalności medycznej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przestrzeganie pewnych procedur i spełnianie przepisów prawa jest zatem niezbędne, aby nie wyrządzić krzywdy pacjentom, pracownikom ani sobie samemu. Nie warto próbować obchodzić zaleceń, ponieważ wiąże się to z zagrożeniem zdrowia, a także z ryzykiem popadnięcia w konsekwencje prawne. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto natomiast skorzystać z porady specjalisty, który doradzi na poszczególnych etapach projektowania gabinetu, inwestowania w sprzęt i dopełniania formalności.