Prawo jazdy kategoria A – jak je zdobyć?

Jazda motocyklem to dla wielu osób uosobienie wolności, dla innych spełnienie pasji. Niezależnie od tego z jakich powodów kochamy te jednoślady, aby móc się nimi poruszać będziemy potrzebowali odpowiednich uprawnień – prawa jazdy kategorii A. Aby uzyskać te uprawnienia będziemy rzecz jasna musieli najpierw odbyć kurs, a następnie zdać egzamin państwowy, zdaniem wielu niełatwy, ale również zdaniem wielu – warto. Po jego zdaniu możemy w końcu udać się w wymarzone podróże nawet większymi modelami motocykli i cieszyć się wolnością.Prawo jazdy kategorii A – wymagania i uprawnienia

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do prowadzenia motocykli o dowolnej pojemności silnika oraz mocy. W przypadku kategorii A1 i A2 będziemy ograniczeni co do mocy i rodzaju motocykla, tymczasem pełna kategoria A otwiera nam możliwość poruszania się dowolnym motocyklem o dowolnej mocy i parametrach technicznych. Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii A musimy mieć ukończone 23 lata i 9 miesięcy lub 20 lat w przypadku posiadania kategorii A2 przez minimum 2 lata. 

Ulepszone warianty kursów – w dobrych szkołach

Dobre szkoły jazdy takie jak OSKMotorista.pl to również prawo jazdy kategoria A w trybie przyspieszonym. Tego rodzaju kursy mają niewątpliwie bardzo wiele plusów dla kursantów. Kursy przyspieszone i Premium często dają możliwość znacznie lepszego dostosowania do siebie wszelakich godzin jazd. Tego rodzaju priorytet może znacząco skrócić czas trwania kursu. Dodatkowo w pakiecie często otrzymujemy znacznie więcej godzin jazd ćwiczeniowych, co jest świetnym wyborem dla tych adeptów jazdy motocyklem, którzy chcą się poczuć jeszcze pewniej za jego kierownicą prze egzaminami. 

Zapisujemy się na kurs. Pierwsze kroki

Przed rozpoczęciem kursu na dowolną kategorię prawa jazdy, w tym również na motocykle, konieczne będzie pozytywne przejście badań lekarskich. Wiele szkół jazdy wskazuje miejsca, gdzie tego rodzaju badania są wykonywane. Przede wszystkim zbadany zostanie bardzo dobrze nasz wzrok, a także słuch, zmysł równowagi oraz kwestie motoryczne. Dopiero z pozytywnym orzeczeniem lekarskim udajemy się do szkoły jazdy. Tam odbędziemy kurs teoretyczny (zwykle 30 godzin lekcyjnych, obecnie również w formacie online). Następnie czeka nas kurs praktyczny (20 godzin jazd na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim). Ostatnim etapem będzie zaliczenie egzaminu wewnętrznego w wybranej szkole jazdy. Po jego zdaniu możemy zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (popularny WORD) na egzamin państwowy.