Spiek kwarcowy zyskuje na popularności, a wybierany jest nie tylko przez wymagających klientów. Niezaprzeczalnie jest to materiał wysokiej jakości i pasujący do każdego wnętrza. Sprawdź dlaczego spiek kwarcowy nadaje się na blat kuchenny.
Czym jest spiek kwarcowy?
Spiek kwarcowy to materiał stosowany we współczesnych wnętrzach, podobnie jak granit, marmur czy konglomerat. Jest to kamień z dodatkiem żywicy, który ma dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie jest lżejszy niż naturalny kamień. Jak to możliwe?
Jak powstaje spiek kwarcowy?
Aby powstały blaty ze spieków kwarcowych, niezbędna jest tak zwana mączka kamienna. Połączona z żywicą jest prasowana pod ciśnieniem 400 barów, a następnie wypalana w wysokiej temperaturze, osiągającej niekiedy nawet 1220 stopni Celsjusza. To sprawia, że jest materiałem twardym. Bywa więc trudny w obróbce, dlatego ponieważ montaż wymaga precyzji, lepiej zlecić go firmie specjalizującej się w takich właśnie usługach.
Spiek kwarcowy – zastosowanie
Z racji niższej wagi niż granit czy marmur, spiek kwarcowy bywa używany do blatów kuchennych i stołowych, na podłogi, ściany lub jako fronty szafek. Jest łatwy w montażu, a jednocześnie nie wymaga budowania specjalnej podkonstrukcji. Spiek jest też sprzedawany w większych powierzchniach, które występują w wielu grubościach, nawet 3 mm. Montuje się je na klej, a grubość fug między poszczególnymi elementami jest tak niewielka, że stają się one wręcz niewidoczne.
Dlaczego warto wybrać spiek kwarcowy na blat kuchenny?
Ponieważ spiek kwarcowy to mieszanka naturalnie występujących w środowisku materiałów, jest on chętnie wybierany do różnych wnętrz. Jest ekologiczny, bo nie zawiera sztucznych składników. Ma on jednak dużo więcej zalet. Przede wszystkim to materiał odporny na uderzenia czy ścieranie. Oprócz tego nie nasiąka wodą, a z blatów ze spieku z łatwością usuniesz plamy i zabrudzenia – jest więc łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto, jak każdy kamień, jest odporny termicznie więc bez obaw można na nim postawić gorący garnek lub naczynie wyjęte prosto z piekarnika. Istotne jest również to, że spiek kwarcowy nie odbarwia się pod wpływem działania promieni UV. Na koniec jeszcze jeden aspekt, równie istotny – aspekt finansowy. Za sprawą sposobu montażu i ceny samego produktu, spiek jest tańszym zamiennikiem kamienia naturalnego bez utraty jakości. Spiek bowiem skutecznie imituje swój naturalny odpowiednik.