Sucha skóra – przyczyny, objawy, pielęgnacja

Problem suchej skóry dotyka współcześnie dużą liczbę osób i dla wielu z nich stanowi problem nie tylko natury estetycznej – wysuszona skóry łuszczy się bowiem i pęka – ale też utrudnia normalne funkcjonowanie, wywołując świąd i pieczenie. Nadmiernie wysuszona skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, zarówno tej w warunkach domowych, jak i w profesjonalnym gabinecie. Jak się okazuje, medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które skutecznie poprawią kondycję suchej skóry.Jakie są przyczyny wysuszania skóry?

Przyczyn nadmiernego wysuszania skóry jest bardzo wiele, a często nakładają się one na siebie pogłębiając problem. Czynniki, które skutkują suchą skórą można podzielić na:

  • czynniki wewnątrzpochodne,
  • czynniki zewnątrzpochodne.

Do czynników wewnątrzpochodnych zalicza się przede wszystkim zaburzenia uwarunkowane genetycznie, które związane są z rogowaceniem naskórka np. atopowe zapalenie skóry, łuszczycę. Wymienia się wśród nich ponadto schorzenia, którym towarzyszą nieprawidłowości w wydzielaniu łoju i potu, a także schorzenia o charakterze ogólnoustrojowym. Za przyczynę wewnątrzpochodną suchości skóry uznaje się również jej starzenie się. Skóra z wiekiem traci bowiem optymalną ilość kwasu hialuronowego oraz produkuje mniej sebum, przez co staje się bardziej wysuszona.

Czynniki zewnątrzpochodne to grupa okoliczności o charakterze zewnętrznym, które wpływają na kondycję naszej skóry. W dużej mierze zależne są one jednak od naszych działań i nawyków. Zalicza się do nich bowiem m.in.:

  • codzienną pielęgnację,
  • niedobory żywieniowe i dietę,
  • czynniki środowiskowe, czyli działanie niskich lub wysokich temperatur, suchego powietrza, promieni słonecznych,
  • czynniki zawodowe, czyli związane z miejscem i rodzajem wykonywanej pracy np. działanie klimatyzacji lub substancji alergizujących.

Sucha skóra – czyli jaka?

Najbardziej charakterystyczną cechą suchej skóry jest złuszczanie się naskórka, a także liszajowacenie, czyli pogrubienie i szorstkość przy dotyku. Na suchej skórze pojawiają się także pęknięcia i rumień. Osoby borykające się z tym problemem często skarżą się ponadto na uczucie ściągnięcia, świąd i pieczenie, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Nadmiernie wysuszona skóra, która jest dużo bardziej podatna na pojawianie się zmarszczek i bruzd, na ogół wygląda ponadto na dużo starszą niż jest w rzeczywistości.

Domowa pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Jak dbać o nią w warunkach domowych? Pamiętaj o tym, aby w stosowanych do codziennej pielęgnacji kosmetykach nie było alkoholu, kremy wykazywały właściwości silnie nawilżające, a produkty do demakijażu miały lekką konsystencję np. płyny micelarne. Warto zwrócić uwagę na tonizowanie skóry po myciu, które przywraca optymalne pH skórze.

Niezwykle ważna jest także dieta i odpowiednia ilość wody, którą pijesz w ciągu dnia. Zgodnie z zaleceniami dorosła osoba powinna wypijać od 1,5 litra do dwóch litrów dziennie, a jeśli podejmujesz duży wysiłek fizyczny lub temperatura otoczenia jest bardzo wysoka – jeszcze więcej.

Pamiętaj też o tym, aby nie pocierać skóry intensywnie ręcznikami, unikaj klimatyzowanych pomieszczeń i koniecznie zabezpieczaj się przed działaniem promieni UV oraz silnym wiatrem i innymi czynnikami zewnętrznymi, które dodatkowo wysuszają skórę.

Profesjonalne zabiegi dla suchej skóry

Z problemem suchej skóry warto zgłosić się także do profesjonalisty – gabinety medycyny estetycznej oferują bowiem wiele zabiegów, które skutecznie poprawiają kondycję skóry. Na jakie zabiegi warto zwrócić uwagę? Szczególnie polecanym zabiegiem jest mezoterapia igłowa, która polega na wprowadzeniu aktywnych związków nawilżających, odżywczych i rewitalizujących śródskórnie. Dzięki temu dochodzi do pokonania bariery naskórka i lepszego wchłaniania dobroczynnych substancji, które nie są zatrzymywane na powierzchni skóry.

Warto podkreślić, że ampułki, które wstrzykiwane są podczas mezoterapii igłowej mogą różnić się od siebie składem. Wykorzystuje się bowiem zarówno ampułki jednoskładnikowe np. kwas hialuronowy, krzemionkę lub koktajle witaminowe. Dzięki temu specjalista wykonujący zabieg może dostosować go optymalnie do potrzeb skóry.

Dodatkowym atutem mezoterapii igłowej jest technika wykonywania zabiegu, czyli nakłuwanie skóry za pomocą cienkiej igły. Stanowi to bowiem impuls do przebudowy i syntezy włókien kolagenowych oraz elastynowych, co poprawia kondycję skóry.

Zabiegiem szczególnie polecanym suchej skórze jest również karboksyterapia. Wykorzystuje ona dobroczynne działanie dwutlenku węgla, który wprowadzany jest za pomocą cienkiej igły pod skórę. Jak działa? Poprawia on mikrokrążenie, odżywia, nawilża, a także ujędrnia skórę. Warto zwrócić także uwagę na zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i stymulatory tkankowe https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/biostymulacja-skory/ oraz działające nawilżająco i rewitalizująco zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego jako wypełniacza.

Leave a Comment