Najlepsze filmy i seriale o seryjnych mordercach TOP 20!

Fascynacja mrocznymi zakamarkami ludzkiej psychiki często prowadzi nas do zgłębiania historii seryjnych morderców, zarówno tych autentycznych, jak i fikcyjnych. Filmy i seriale na ten temat zyskują na popularności, oferując widzom nie tylko dreszczyk emocji, ale także wnikliwe spojrzenie na motywacje i przeszłość tych zagadkowych postaci. Lista Najlepsze filmy i seriale o seryjnych mordercach TOP 20 to zbiór dzieł, które w niezwykle sugestywny sposób odkrywają przed nami ciemne oblicze zbrodni.

Najlepsze filmy i seriale o seryjnych mordercach TOP 20!

Filmy:

 1. Milczenie owiec (1991), reż. Jonathan Demme. Młoda agentka FBI, Clarice Starling, zostaje przydzielona do sprawy seryjnego mordercy, Buffalo Billa. Aby go schwytać, musi skontaktować się z uwięzionym psychopatą, Hannibalem Lecterem, który może posiadać kluczowe informacje.
 2. Zodiak (2007), reż. David Fincher. Dwóch detektywów i rysownik współpracują ze sobą, aby schwytać seryjnego mordercę terroryzującego San Francisco w latach 60. XX wieku.
 3. Siedem (1995), reż. David Fincher. Dwóch detektywów prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który zabija swoje ofiary według siedmiu grzechów głównych.
 4. Pachnidło: Historia mordercy (2006), reż. Tom Tykwer. Jean-Baptiste Grenouille, urodzony z nadzwyczajnym węchem, staje się seryjnym mordercą, by móc stworzyć idealne perfumy.
 5. Psychoza (1960), reż. Alfred Hitchcock. Marion Crane, uciekając z ukradzionymi pieniędzmi, zatrzymuje się w motelu Batesa. Prowadzi go Norman Bates, młody człowiek zdominowany przez swoją matkę.
 6. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974), reż. Tobe Hooper. Grupa nastolatków pada ofiarą szalonej rodziny kanibali podczas wakacyjnego wyjazdu na wieś.
 7. Halloween (1978), reż. John Carpenter. Michael Myers, psychopatyczny morderca, ucieka z sanatorium i wraca do swojego rodzinnego miasteczka, gdzie terroryzuje Laurie Strode i jej przyjaciół.
 8. American Psycho (2000), reż. Mary Harron. Patrick Bateman, z pozoru yuppie z Wall Street, skrywa mroczną tajemnicę – jest seryjnym mordercą.
 9. Czerwony smok (1986), reż. Michael Mann. Will Graham, były agent FBI, zostaje zmuszony do powrotu do służby, aby pomóc w schwytaniu seryjnego mordercy, Buffalo Billa.
 10. Dom, który zbudował Jack (2018), reż. Lars von Trier. Jack, seryjny morderca, opowiada o swoich zbrodniach inżynierowi, z którym nawiązuje dziwną relację.

Seriale:

 1. Mindhunter (2017- ), reż. David Fincher. Dwóch agentów FBI bada umysły seryjnych morderców, aby lepiej zrozumieć ich motywację i modus operandi.
 2. Hannibal (2013-2015), reż. Bryan Fuller. Will Graham, były agent FBI, cierpiący na zespół stresu pourazowego, konsultuje się z uwięzionym psychopatą, Hannibalem Lecterem, w celu rozwiązania sprawy seryjnego mordercy.
 3. Dexter (2006-2013), reż. James Manos Jr. Dexter Morgan, pracownik laboratorium kryminalistycznego, który potajemnie jest seryjnym mordercą, zabija przestępców, którzy uciekli sprawiedliwości.
 4. Bates Motel (2013-2017), reż. Carlton Cuse. Serial przedstawia historię Normana Batesa, młodego człowieka, który zmaga się z problemami psychicznymi i stopniowo staje się seryjnym mordercą.
 5. True Detective (2014- ), reż. Cary Joji Fukunaga. Każdy sezon serialu przedstawia nową historię kryminalną, w której detektywi badają morderstwa popełnione przez seryjnych morderców.
 6. American Horror Story: Asylum (2012), reż. Ryan Murphy. Akcja serialu rozgrywa się w 1964 roku w Briarcliff Manor, szpitalu psychiatrycznym, w którym dochodzi do serii morderstw.
 7. Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (2022), reż. Ryan Murphy. Serial przedstawia historię Jeffreya Dahmera, seryjnego mordercy, który zabił 17 młodych mężczyzn.
 8. Criminal Minds (2005-2020), reż. Edward Allen Bernero. Zespół agentów FBI bada sprawy seryjnych morderców i innych przestępców.
 9. Unbelievable (2019), reż. Susannah Grant. Młoda kobieta zostaje oskarżona o fałszywe zgłoszenie gwałtu. Dwie detektywki prowadzą śledztwo, które doprowadza do odkrycia seryjnego gwałciciela.
 10. The Serpent (2021), reż. Tom Shankland. Serial przedstawia historię Charlesa Sobhraj, seryjnego mordercy, który podawał się za handlarza biżuterią i uwiódł wiele młodych kobiet, a następnie je zabił.

Pamiętaj, że jest to nasz subiektywny ranking. Istnieje wiele innych świetnych filmów i seriali o seryjnych mordercach, które mogą Ci się spodobać,a  których nie umieściliśmy na tej liście.