Źródło @albenagrabowska

Kim jest Ałbena Grabowska? [Stulecie Winnych, rodzina, gdzie mieszka]

Pisarka Ałbena Grabowska zyskała uznanie czytelników dzięki sadze „Stulecie winnych”. Pierwsza część serii została opublikowana w 2014 roku, a popularność powieści była tak duża, że doczekała się adaptacji telewizyjnej, którą Telewizja Polska wyemitowała w 2019 roku.

Ałbena Grabowska — wiek, wykształcenie

Ałbena Grabowska urodziła się w 1971 roku w Pruszkowie. Studiowała na Warszawskiej Akademii Medycznej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Jej specjalności to neurologia i epileptologia. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w warszawskiej Klinice Neurologii i Epileptologii, Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym i przychodni w Brwinowie.

Pomimo osiągnięć literackich, nie zrezygnowała z kariery medycznej i kontynuuje pracę zawodową.

Ałbena Grabowska — pochodzenie, rodzina

Imię Ałbena oznacza kwitnącą jabłoń. Zawdzięcza je mamie, która jest muzykiem klasycznym. Ojciec pisarki był inżynierem.

Ałbena Grabowska ma pochodzenie bułgarskie, w wakacje często wyjeżdżała do babci, która mieszkała w miejscowości Rodopy. To właśnie tam karierę pisarki wywróżyła jej Lelea Roza, wróżka.

Takie osoby są w Bułgarii czymś zwyczajnym – wyjaśniała Ałbena w wywiadzie dla twojstyl.pl. – Na każdym osiedlu znajdzie się pani, która czyta przyszłość z kart, fusów, z ręki… Miejscowy folklor. Roza zaglądała do filiżanek z fusami i mówiła, co widzi. Chciała powróżyć i mnie, babcia się nie zgadzała: „Po co mieszać dziecku w głowie?”. W końcu jednak zrobiła „kawę” z cykorii, Roza popatrzyła w filiżankę i powiedziała dwie rzeczy: „Każdy mężczyzna, który się z tobą zwiąże – jako mąż, partner, kochanek czy przyjaciel – będzie królem życia. Przy tobie wszystko będzie mu się udawało”. I jeszcze… „Przed tobą, dziecko, pisanie i wielka sława”.

Ałbena Grabowska — książki

Ałbena Grabowska rozpoczęła swoją przygodę z pisarstwem w 2011 roku, publikując swoją pierwszą powieść „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, zainspirowaną historią jej bułgarskiej rodziny.

W następnych latach autorka zrealizowała marzenie swojego syna, tworząc serię „Julek i Maja” – cztery książki o przygodach chłopca, który znalazł się w świecie komputerowym.

Największy rozgłos przyniosła jej saga „Stulecie winnych”, która szybko stała się bestsellerem. Opowiada ona o losach rodziny Winnych z Brwinowa, przedstawiając historię Polski na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku, od I wojny światowej, przez II wojnę światową, aż po okres PRL-u. Saga składa się z trzech tomów: „Ci, którzy przeżyli”, „Ci, którzy walczyli” i „Ci, którzy wierzyli”, a całość została zamknięta w cyklu „Stulecie winnych. Opowiadania”, wydanym w 2018 roku na prośbę czytelników.

Grabowska jest również autorką trylogii „Alicja w krainie czasów” z 2016 roku oraz sagi „Uczniowie Hipokratesa”, która ukazuje historię polskich lekarzy przez pryzmat postaci Doktora Bogumiła, Doktor Anny oraz Doktor Zosii, łącząc fabułę z opisami medycznych przełomów.

W 2019 roku opublikowała powieść „Matki i córki”, która opowiada o losach trzech pokoleń kobiet, śledząc ich zmagania i sukcesy.

Ałbena Grabowska — Stulecie winnych

Prace nad adaptacją telewizyjną sagi „Stulecie winnych” rozpoczęły się w 2018 roku, a premiera serialu miała miejsce w marcu 2019 roku. Produkcja, składająca się z czterech sezonów, była emitowana na antenie TVP1, a po zakończeniu emisji telewizyjnej, wszystkie odcinki zostały udostępnione w serwisie VOD Telewizji Polskiej.

Serial odniósł duży sukces, ciesząc się wysoką oglądalnością i zainteresowaniem ze strony widzów, co w dużej mierze zawdzięcza wybitnej obsadzie aktorskiej. W rolach głównych wystąpili m.in. Kinga Preis, Iwona Bielska, Jan Wieczorkowski, Adam Ferency oraz Olaf Lubaszenko. Skład obsady „Stulecia winnych” ewoluował wraz z kolejnymi sezonami, dostosowując się do zmieniającej się narracji fabuły.

Ałbena Grabowska — życie prywatne

Ałbena Grabowska wyszła za mąż na piątym roku studiów, które zresztą wybrała, ponieważ szedł tam jej chłopak. Doktorat pisała z doskoku, w jednej ciąży, potem w drugiej. Para doczekała się ostatecznie trojga dzieci: Juliana, Aliny i Franka.

Diagnoza autyzmu u najmłodszego syna, który miał wtedy 3 lata, zmusiła Ałbenę Grabowską do porzucenia dotychczasowych obowiązków na rzecz terapii i badań. W obliczu regresu rozwojowego syna i niepewności co do jego przyszłości, a także trudnego rozwodu, który nie przebiegał „w zgodzie”, ratunkiem stało się pisanie.

Anestezjolog Krystyna Zdziechowska założyła portal tacyjakja.pl. Chciała publikować bajki terapeutyczne i namówiła mnie, żebym napisała o padaczce. Powstała bajka O małpce, która spadła z drzewa. A starszy syn prosił, żebym napisała książkę o nim, chłopcu, który wszedł do komputera. Wtedy wpadł mi do głowy literacki pomysł: akcję osadziłam w ludzkim mózgu. Na tym się przynajmniej znałam. Powstała Julek i Maja w labiryncie – wspomina Ałbena.

Spotkanie z wydawnictwem okazało się punktem zwrotnym. – Mama napisała o mnie bajkę. Może chce pani wydrukować? – zapytał Julian podczas targów książki. Szybka odpowiedź wydawnictwa:

Zaczęłam rozumieć, jaką drogą idę, dałam sobie pozwolenie i okazało się, że w głowie rodzą się pomysły, jak pisać i o czym. Powstało Coraz mniej olśnień, Lot nisko nad ziemią, w końcu saga Stulecie Winnych, według której zrobiono telewizyjny serial. – Stulecie… pokazało, ile mam czytelniczek, które czekają na kolejne książki. Dostałam skrzydeł – mówi Ałbena.

Ałbena Grabowska — Instagram

Ałbena Grabowska posiada konto na Instagramie. Można ją tam znaleźć pid nazwą @albenagrabowska. Aktualnie profil pisarki obserwuje prawie 5700 użytkowników tego serwisu.