Aktorka Magdalena Różczka na szklanym ekranie gości od lat. Swoją przygodę z branżą zaczęła od epizodycznych ról w popularnych serialach, a szerszą rozpoznawalność zdobyła dzięki takim produkcjom jak „Czas honoru”, „Usta usta”, czy „Lekarze”. Szybko jednak została zauważona przez producentów kinowych hitów. Wielokrotnie użyczała także swojego głosu w polskich wersjach zagranicznych filmów. Jak wyglądała młodość aktorki. Jak przebiegała jej droga do kariery? Co wiemy o jej życiu prywatnym? Koniecznie sprawdź.
Magdalena Różczka — wiek, wykształcenie
Magdalena Różczka urodziła się 27 lipca 1978 roku w Nowej Soli. Ukończyła tam Liceum Ekonomiczne i grała w amatorskim teatrze. Przez 6 miesięcy studiowała informatykę na Uniwersytecie Zielonogórskim, potem przez 2 lata socjologię. W międzyczasie pracowała w drogerii oraz jako protokolantka w sądzie rejonowym. W 2004 roku została absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Aktorskim.
Magdalena Różczka — kariera
Magdalena Różczka zadebiutowała na ekranie w 2002 roku w serialu „Samo życie”. Rok później pojawiła się w adaptacji powieści Witolda Gombrowicza, „Pornografia”, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Kolejne role przyniosły jej udział w takich produkcjach, jak „Siedem przystanków na drodze do raju” i „Bao-Bab, czyli zielono mi” (obie z 2003 roku), a także „Oficer” (2004-2005) i „Wiedźmy” (2005-2006).
2008 rok okazał się przełomowy w karierze aktorki. Wtedy to zagrała w komedii romantycznej „Rozmowy nocą”, wcielając się w postać Matyldy – niezależnej kobiety, marzącej o dziecku, lecz sceptycznie nastawionej do mężczyzn. Drugim filmem, który przysporzył jej rozgłosu, był „Lejdis”, gdzie zagrała Monikę Kochanowską. Rok później ponownie pojawiła się u boku Marcina Dorocińskiego, z którym grała w „Rozmowach nocą”, tym razem w „Idealny facet dla mojej dziewczyny”.
W kolejnych latach Różczka kontynuowała swoją karierę aktorską, biorąc udział w wielu cenionych projektach, takich jak „Usta Usta” (2010-2011), „Belcanto” (2010), „Chomik” (2011) oraz „Lekarze” (2012-2014). Znaczącym punktem w jej karierze była także rola w „Czas honoru- Powstanie”, do której dołączyła w 2014 roku.
Talent Różczki objawia się także w dubbingu – podłożyła głos w polskich wersjach „Kung Fu Panda”, „Ant-Man” i „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”.
Różczka znana jest także z licznych kampanii reklamowych i społecznych, będąc twarzą marek takich jak Play, Ustronianka, Jacobs czy Orbit, oraz angażując się w działania na rzecz zdrowia publicznego, walki z przemocą oraz upamiętnienia historycznych wydarzeń, jak Powstanie Warszawskie. Od 2010 roku pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, dając dowód swojego zaangażowania społecznego i charytatywnego.
Wybrana filmografia:
- aktorka w serialu „Klan” (1997)
- aktorka w serialu „Samo życie” (2002-2009)
- aktorka w filmie „Niedosyt” (2004)
- aktorka w filmie „Pod powierzchnią” (2006)
- aktorka w filmie „Lejdis” (2008)
- aktorka w serialu „Teraz albo nigdy!” (2008-2009)
- aktorka w serialu „Na dobre i na złe” (2008)
- aktorka dubbingowa w filmie animowanym „Kung Fu Panda” (2008)
- aktorka w serialu „Czas honoru” (2009-2014)
- aktorka w serialu „Usta usta” (2010-2011)
- aktorka w serialu „Lekarze” (2012-2014)
- aktorka dubbingowa w filmie „Kapitan Ameryka. Zimowy żołnierz” (2014)
- aktorka dubbingowa w filmie „Ant-Man” (2015)
- aktorka w serialu „Druga szansa” (2017-2018)
- aktorka w filmie „Listy do M. 3” (2017)
- aktorka w filmie „Podatek od miłości” (2018)
- aktorka w filmie „1800 gramów” (2019)
- aktorka w filmie „Listy do M. 4” (2020)
- aktorka w serialu „Tajemnica zawodowa” (2021)
- aktorka w serialu „Rojst’97” (2021, 2023)
Magdalena Różczka — życie prywatne
Pierwszym mężem Magdaleny Różczki był scenarzysta Michał Marc. Po sześciu latach wspólnego życia związek ten jednak dobiegł końca. Rozwód był trudnym okresem dla aktorki, ale obie strony były zgodne, że najważniejsze jest dobro ich wspólnej córki, Wandy, którą postanowili wspólnie wychowywać.
Samotność Magdaleny nie trwała długo. Podczas kręcenia serialu „Lekarze”, gdzie Różczka grała jedną z głównych ról, zaiskrzyło między nią a operatorem, Janem Holoubk, synem znanych aktorów – Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Różczka była jeszcze wtedy żoną Marca, a Holoubek związany był z kostiumolog Magdaleną Holoubek. Z czasem okazało się, że to, co ich połączyło, to więcej niż przelotny romans. Para jest razem do dziś, a w 2014 roku powitali na świecie córkę, Helenę. Na początku 2020 roku na świat przyszła ich druga córka. Para wychowuje również latorośl Magdaleny Różczki z jej pierwszego małżeństwa. Nastoletnią Wandę jakiś czas temu można było zobaczyć u boku sławnej mamy w serialu „Rojst ‘97”.
Magdalena Różczka i Jan Holoubek tworzą zgrany duet zarówno życiu prywatnym, jak i zawodowym. Aktorkę można było kilkukrotnie zobaczyć w tytułach reżyserowanych przez jej partnera. Artystka ceni w swoim mężu niesamowity talent oraz to, a jaki sposób podchodzi do swojej pracy.
Widzę, jak Janek pracuje na planie. To jest powrót do bycia nastolatkiem, wielki fun, radość. Dlatego praca z nim jest łatwa i efekt niewysilony. Ale to nie przypadek. Pracowitość Janka jest niesamowita. […] Janek bardzo fajnie pracuje z aktorami, daje im dużą swobodę, słucha wszystkiego, co mówią. A jednocześnie ma swoją wizję. Założyliśmy, że ja na planie absolutnie mu ufam i wierzę we wszystko, co mówi – opowiadała Magdalena Różczka o pracy na planie „Rojst ‘97” w Vogue Polska.
Magdalena Różczka — Instagram
Aktorka jest aktywna na Instagramie, gdzie mozna ją znaleźć pod nazwą @magdalena_rozczka. Aktualnie jej profil obserwuje 102 tysiące użytkowników tego serwisu.