Kim jest Mia Wasikowska? [wiek, wykształcenie, partner, filmy]

Mia Wasikowska to australijska aktorka polskiego pochodzenia, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność w świecie kina. Jej talent aktorski, a także niezwykła wrażliwość i wszechstronność, przyciągają uwagę widzów z całego świata. Dla tych, którzy chcieliby bliżej poznać Mię Wasikowską, poniższy artykuł zawiera szczegółowe ineformacje z życia aktorki.

Mia Wasikowska – wczesne lata i edukacja

Mia Wasikowska urodziła się 14 października 1989 roku w Canberze, w Australii. Jej rodzice, Marzena Wasikowska i John Reid, byli emigrantami: matka pochodzi z Polski, a ojciec jest Australijczykiem. Oboje zajmują się zawodowo fotografią. Mia ma starszego brata, Jessa, który również jest aktorem, a także starszą siostrę Jess oraz młodszego brata Kai’a. 

W 1998 roku, kiedy Mia Wasikowska miała niecałe 9 lat, wraz z rodziną przeniosła się na rok do Szczecina, po tym jak jej matka otrzymała dotację na opracowanie zbioru prac opartych na własnych doświadczeniach emigracji z Polski do Australii w 1974 roku. Aktorka chętnie odwiedza Polskę i jak sama mówi jestem Polką, ponieważ moja mama jest Polką. Polska to moja druga ojczyzna” – dodaje.

Mia Wasikowska od 9 do 15 roku życia trenowała balet. Do szkoły baletowej wychodziła wczesnym popołudniem i tańczeniu do godziny 21. Gdy skończyła 15 lat postanowiła, że zostanie aktorką.

Wychowywana w domu, gdzie sztuka była ceniona, Wasikowska od najmłodszych lat miała kontakt z teatrem i filmem. W naszym domu zawsze oglądało się dużo europejskiego kina. Wszystko to zasługa mojej mamy. Uwielbiam filmy Krzysztofa Kieślowskiego, zwłaszcza „Niebieski” i „Czerwony! – mówi aktorka.

Mia Wasikowska uczęszczała do Cook Primary School, Ainslie Primary School, Canberra High School oraz Karabar High School w Queanbeyan.

Mia Wasikowska – kariera aktorska

Wasikowska zaczęła swoją karierę aktorską jako nastolatka, występując w australijskich produkcjach telewizyjnych. Jednak to przełomowa rola w serialu telewizyjnym „In Treatment” w 2008 roku przyciągnęła uwagę krytyków i otworzyła jej drzwi do międzynarodowej kariery.

Prawdziwy sukces przyniosła jej rola w filmie „Alice w Krainie Czarów” w reżyserii Tima Burtona, gdzie zagrała tytułową postać. Od tego momentu Wasikowska stała się jedną z najbardziej poszukiwanych aktorek w Hollywood. Jej wszechstronność pozwoliła jej na kreowanie różnorodnych postaci, od romantycznych dramatów po filmy fantasy i thrillerów.

Niektóre z najbardziej znanych filmów, w których Wasikowska wystąpiła, to „Jane Eyre” (2011),”Gangster” (2012), „Sobowtór” (2013), „Stoker” (2013), „Mapy gwiazd” (2014) , „Crimson Peak” (2015), „Alicja po drugiej stronie lustra” (2016), „Kryptonim HHhH” (2017), „Damulka” (2018), „Piercing” (2018), „Blackbird” (2019), „Judy i Punch” (2019), „Diabeł wcielony” (2020), „Wyspa Bergmana” (2021), „Blueback” (2022) oraz „Club Zero” (2023).

Mia Wasikowska – życie prywatne

Mia Wasikowska słynie z tego, że chroni swoje życie prywatne przed nadmierną ekspozycją medialną. Aktorka rzadko udziela wywiadów na temat swojego życia osobistego, co sprawia, że ​​jej relacje z partnerami pozostają zwykle poza zasięgiem zainteresowania mediów. Niektóre doniesienia medialne sugerowały, że była związana z aktorem Jesse Eisenbergiem, jednak żadne oficjalne potwierdzenie tych spekulacji nie zostało udzielone. Media plotkowały także o jej bliskiej relacji z Robertem Pattinsonem, choć oboje oficjalnie zaprzeczyli tym doniesieniom.

Mia Wasikowska – Instagram

Mia Wasikowska prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @mia_wasikowska_. Aktualnie profil aktorki obserwuje 48 tysięcy użytkowników tego serwisu.