Pasjonujący świat kryminałów, pełen tajemniczych zagadek, zaskakujących zwrotów akcji i inteligentnych detektywów, od dawna fascynuje czytelników na całym świecie. Ranking TOP 10 najbardziej wciągających książek kryminałów to prawdziwa uczta dla miłośników gatunku, którzy pragną zanurzyć się w mroczne aleje i zaułki pełne zagadek. Każdy tytuł z tej listy to obietnica niezapomnianych emocji i intelektualnych wyzwań, które pozostawiają trwały ślad w pamięci czytelnika.
TOP 10 najbardziej wciągających książek kryminałów!
Opracowany przez nas ranking jest subiektywny i opiera się na opiniach krytyków, recenzentów i czytelników. Kolejność książek w rankingu jest przypadkowa.
- Dziewczyna z tatuażem smoka – Stieg Larsson (2005). Mikael Blomkvist, dyskryminowany dziennikarz, zostaje zatrudniony przez Henrika Vängera, bogatego przemysłowca, do rozwiązania zagadki zniknięcia jego siostrzenicy sprzed 40 lat. W śledztwie pomaga mu Lisbeth Salander, młoda hakerka o mrocznej przeszłości. Nagroda Szklanego Klucza (2006) i nagroda Prix Grand Public (2008).
- Zło czai się w mroku – Thomas Harris (1988). Clarice Starling, młoda agentka FBI, zostaje wysłana do więzienia, aby przeprowadzić wywiad z Hannibalem Lecterem, psychopatycznym kanibalem. Lecter może pomóc jej w schwytaniu Buffalo Billa, seryjnego mordercy, który zdziera skórę ze swoich ofiar. Nagroda World Fantasy (1989) i nagroda Anthonyego (1990).
- Milcząca pacjentka – Alex Michaelides (2019). Alicia Berenson, znana psycholożka, zabija swojego męża i trafia do ośrodka psychiatrycznego. Theo Faber, psycholog zafascynowany jej przypadkiem, próbuje ją skłonić do mówienia. Nagroda Goodreads Choice Award dla najlepszego kryminału (2019) i nagroda The Sunday Times Crime Book of the Year (2019).
- Imię róży – Umberto Eco (1980). W średniowiecznym opactwie dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Dochodzenie prowadzi franciszkanin William z Baskervillea i jego uczeń Adso z Melku. Nagroda John W. Campbell Memorial (1983) i nagroda Prix du Roman dAventure (1982).
- Morderstwo w Orient Expressie – Agatha Christie (1934). W pociągu Orient Express jadącym z Stambułu do Paryża zostaje zamordowany bogaty Amerykanin. Herkules Poirot, słynny detektyw, podejmuje się śledztwa. Nagroda Grand Master Award (1955) i nagroda Macavity (1987).
- Początek – Dan Brown (2003). Robert Langdon, profesor symbologii, zostaje wezwany do Luwru, gdzie w muzeum dochodzi do morderstwa. Obok ciała ofiary znajduje się tajemniczy pentagram, a Langdon staje się głównym podejrzanym. Musi uciec i rozwiązać zagadkę, aby udowodnić swoją niewinność. Nagroda Złoty Poziom (2004) i nagroda Barryego (2004).
- Ziarno prawdy – Zygmunt Miłoszewski (2011). Teodor Szacki, prokurator z Warszawy, prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa młodej dziewczyny. W miarę postępu dochodzenia odkrywa powiązania między ofiarą a wpływowym politykiem. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru (2012) i nagroda Kryminalna Piła (2011).
- Piekło pocztowe – Jakub Ćwiek (2010). Morus, były policjant, zostaje wplątany w morderstwo listonosza. Wraz z grupą ekscentrycznych sąsiadów prowadzi śledztwo, które odkrywa mroczne sekrety małego miasteczka. Nagroda Złoty Pocisk (2010) i nagroda Wielkiego Kalibru (2010).
- Wzgórze psów – Agatha Christie (1933). Charles Arundell, młody arystokrata, zostaje zamordowany podczas polowania na ptaki. Herkules Poirot, słynny detektyw, bada morderstwo, w którym każdy z gości posiadłości ma swoje sekrety. Nagroda Dilys (1987) i nagroda Anthonyego (1987).
- Klub morderców z czwartku – Richard Osman (2020). W luksusowym domu spokojnej starości Coopers Chase czterech emerytowanych detektywów spotyka się co tydzień, aby omawiać nierozwiązane sprawy kryminalne. Pewnego dnia dołączają do nich Elizabeth, młoda pielęgniarka, i wspólnie podejmują się rozwiązania nowej zagadki. Nagroda Goodreads Choice Award dla najlepszego kryminału (2020) i nagroda Barnes & Noble Discover Award (2020).